Van Magyarországon egy hely, amiről egyre többször hallunk és amit egyre inkább Európa Amazonasának hívnak. Mura–Dráva–Duna határon átnyúló bioszféra-rezervátum hazánk első, úgynevezett második generációs bioszféra-rezervátuma. A mintegy 631 hektárnyi terület az egyik legnagyobb összefüggő, érintetlen természeti terület a Duna-medencében, amely biztosítja a nagy folyóink élővilágának védelmét, és fantasztikus biológiai sokféleségét -írja a 365.reblog.hu.
Az Ausztrián, Szlovénián, Horvátországon, Magyarországon átfolyó Dráva, a Mura alsó szakasza, valamint a Dráva torkolat feletti Duna szakasz Európa ökológiailag egyik legegységesebb összefüggő folyórendszere.
A terület többek között otthont ad a legnagyobb hazai rétisas-állománynak, valamint a hazánkban kizárólag a Dráva kavicszátonyain fészkelő kis csérnek. A rezervátum kiemelten nagy értéke a stabil halállomány is.
A természeti értékek megőrzésén, védelmén túl a szakemberek nagy hangsúlyt fektetnek a fenntartható fejlődés feltételeinek megteremtésére és a vidéki lakosság életfeltételeinek javítására is.
Az „Európa Amazonasa” jelzőt vadsága miatt kapta.
Magyarországi viszonyok között a folyóknak ez a szakasza a kevésbé szabályozott folyószakaszok közé tartozik, innen ered a hízelgő „Amazonas” név.
Mindannyiunk feladata, hogy legfiatalabb rezervátumunkat megőrizzük ebben az állapotában. A jelenlegi bioszféra természetes formái csökkentik az árvízveszélyt, garantálják a jó vízminőséget, és nem utolsó sorban a hely kiváló rekreációs terület.
No comments:
Post a Comment